HÍREK
FCB5: új teszt a kiválasztásban
Ahogy az egyéni jellemzők, képességek kezdenek egyre fontosabbá válni a kiválasztásban a végzettség és a tapasztalat mellett, úgy egyre szélesebb körben használnak a vállalatok személyiségteszteket a kiválasztásban. Ezek hatékonyan megmutatják, hogy milyen tulajdonságok jellemzőek a jelöltre, ami alapján következtetni lehet a munkahelyi viselkedésére – ami az adott munkakör ismeretében a jövőbeli szervezeti sikerességet is befolyásolja.
A toborzás-kiválasztás során azonban a tesztelés kihívása annak megítélése, hogy valóban a jelentkező személyiségét tükrözik-e a válaszok, vagy felmerül annak a lehetősége, hogy jobb színben szerette volna feltüntetni magát a pozitív eredmény reményében. A jelölt szemszögéből ez érthető reakció, hiszen ő motivált a pozíció elnyerésére, ugyanakkor munkáltatói oldalról fontos kiszűrni ezeket az esetleges torzításokat.
Ennek áthidalására több módszer is létezik, melyeket korábbi cikkünkben jártunk körül.
Az itt bemutatott módszerek mellett kifejezetten jól használhatóak a kényszerválasztásos tesztek. Ezek a klasszikus önbevallásos kérdőívek formájára épülnek, amelyben minden kérdésnél „választásra kényszerítik” a kitöltőt. Ezzel a módszerrel kutatások alapján hatékonyan kiküszöbölhetőek az olyan válaszadási tendenciák, mint az egyetértési torzítás (ami alatt a pozitív válaszok előnyben részesítését értjük), illetve a valóságnál jobb színben való feltüntetés.
A Vienna Test System (VTS) részeként a 2024-ben fejlesztett legújabb FCB5 teszt is a kényszerválasztásos módszert alkalmazza az eredmények pozitív torzításának kiküszöbölésére. Ezt úgy teszi lehetővé, hogy a kitöltőknek 3-3 állítást kell rangsorba helyeznie aszerint, hogy melyiket tartja leginkább jellemzőnek a saját személyiségére vonatkozóan. Mivel az állítások vagy csak pozitív, vagy csak negatív mondatokat tartalmaznak, ezért a jelölt nem tudhatja előre, melyek a pozíció szempontjából előnyös tulajdonságok.
A teszt további előnye, hogy a Big 5 (vagy másnéven OCEAN) személyiségmodellen alapul, ami 5 faktor mentén, átfogóan vizsgálja a személyiséget. Ezek a faktorok bizonyítottan bejósolják a munkahelyi sikerességet, illetve más olyan tényezőket, amik relevánsak a munkavégzés szempontjából (pl. vezetői sikeresség, balesetezési hajlam, tanulmányi sikeresség és egészség).
A készszerválasztásos tesztforma mellett elérhető egy olyan tesztváltozat is, ami az 5 fő faktort további 6-6 tulajdonságra bontva részletesebb képet ad a személyiségről, így a teszt különböző fejlesztések előkészítéséhez és tanácsadáshoz is rugalmasan használható a kiválasztás mellett.